Potyczki ze służbą zdrowia.

CZĘŚĆ I …..

To był początek wakacji ubiegłego roku. Niespodziewanie zaczął boleć mnie dół brzucha. Jakoś się tym zbytnio nie przejęłam, zażyłam Nospę Forte i myślałam, że mi to przejdzie bo tak czasem się zdarzało. Nie tym razem. Nie dość, że ból nie ustępował to na dodatek się nasilał. Nazajutrz rano nadal się źle czułam więc poprosiłam męża żeby pojechał ze mną na SOR. Po około pół godzinie dotarliśmy na miejsce. Wyjaśniłam pani przyjmującej zgłoszenia co się dzieje i myśląc, że to problem ginekologiczny poprosiłam o konsultację ginekologiczną. Pani recepcjonistka zmierzyła mnie swoim wzrokiem niczym modliszka i powiedziała: „my tutaj nie mamy ginekologa, musi pani jechać gdzie indziej”. No ale  przecież do końca nie wiadomo co mi było może to nawet coś poważnego. Pani przy okienku zdecydowanie powinna mnie zarejestrować żeby przebadał mnie lekarz i zadecydował co dalej robić, a nie odsyłać w inne miejsce. Byłam jednak zbyt przejęta żeby racjonalnie myśleć.
Pojechaliśmy więc do Kliniki ginekologicznej na ostry dyżur. Brzuch chwilami coraz bardziej bolał i miałam nadzieję, że mój problem wyjaśni się lada moment. No cóż po dokładnym przebadaniu pan doktor poinformował mnie że ginekologicznie jest wszystko w porządku i muszę udać się na pobliski SOR. Niby z jednej strony mi ulżyło, że jest dobrze ale myśl iż ciągle nie wiadomo co się dzieje coraz bardziej mnie martwiła.
Na szczęście Oddział Ratunkowy był dość blisko i za 10 minut byliśmy na miejscu. Zarejestrowałam się, dostałam opaskę na rękę z moim numerem pesel i kazano mi czekać. Były raptem tylko 2 może 3 osoby więc powiedziałam do męża: „o jak dobrze, że tak mało osób jest bo powinnam zostać szybko przyjęta”. Nie wzywaliśmy karetki bo myśleliśmy, że będzie szybciej jak pojedziemy sami. To był nasz błąd ale nie wiedzieliśmy jak to wszystko wygląda. Po chwili zaczęły zjeżdżać się karetki z chorymi, a ja nadal siedziałam. I co z tego, że obowiązują tam kolory ze stopniem zagrożenia jak tego nikt nie przestrzega. Po dwóch godzinach wreszcie mnie zawołano po to żeby zmierzyć mi gorączkę, cukier na glukometrze i ciśnienie. Oczywiście personel na Oddziale Ratunkowym kompletnie nie wiedział jak się zabrać do pomiaru cukru i jak się obsługuje glukometr. (To urządzenie, do którego wkłada się paseczek i nanosi kropelkę krwi w celu zbadania czy cukier we krwi nie jest przypadkiem za niski lub za wysoki.) Zrobiłam oczywiście personelowi medycznemu szybki kurs prawidłowego badania poziomu cukru :) Pan doktor najwyraźniej się nudził bo cały czas na internecie usilnie szukał jakichś wczasów dla siebie. Jednym słowem, myślami był już gdzie indziej. Kolejka w poczekalni nadal rosła. Zapytałam pielęgniarki: „co mam robić bo coraz gorzej się czuję i powinnam wziąć insulinę, a mam niski cukier i od rana nic nie jadłam i nic nie piłam, a jest już 15:00″. Po tych rutynowych badaniach kazano mi poczekać na korytarzu, że niby doktorek jak przeglądnie wszystkie oferty wczasów to się mną zajmie. I tak siedzę godzinę i czuję jak zaczyna mi się robić słabo i rośnie mi temperatura, a brzuch coraz bardziej boli. Nadal nic nie jadłam i nie piłam bo mi zakazano na wypadek gdyby jakiś zabieg trzeba było robić. Wysłałam męża żeby się przypomniał w moim imieniu. Odesłali go z kwitkiem i kazali czekać. ludzie przewijali się masowo. Przyszła pani ze stłuczonym palcem od nogi i zaraz została załatwiona i tak jeszcze kilka osób, a ja nadal siedzę. Po pół godziny na wpół przytomna poszłam sama się przypomnieć. Nikt nawet nie zwrócił na mnie uwagi i nie przejął się moim pogarszającym stanem zdrowia. Minęło kolejne 30 minut i już nie wytrzymałam po 4 godzinach oczekiwania wykrzyczałam wszystkim co o nich myślę: „to jest umieralnia ludzi i jak mi się coś stanie to odpowiecie za to”. Razem z mężem wyszliśmy stamtąd bardzo zdenerwowani i bezradni.
Pojechaliśmy na ten SOR, na którym byliśmy za pierwszym razem. Pani z modliszkowatym spojrzeniem zapytała o co chodzi. Byłam zdenerwowana na maksa i do tego bardzo się bałam bo strasznie źle się czułam. Mąż w między czasie szukał miejsca na parkingu, a to graniczyło z cudem. Pokrótce przedstawiłam jak wygląda sytuacja i z płaczem taka na wpółprzytomna  z gorączki, głodu, pragnienia i bólu prosiłam żeby mnie przyjęto. „Modliszka” okazała się bezdusznym i nielitościwym człowiekiem. Najpierw nakrzyczała na mnie, że nie wolno tak sobie opuszczać Oddziału Ratunkowego bez zgody lekarza, że przepisy zabraniają mnie przyjąć na ich SOR. Zapytałam krótko czy odmawia mi przyjęcia i udzielenia pomocy (gdyby potwierdziła to poprosiłabym o to na piśmie) ale ona chyba domyśliła się co chcę zrobić. Ze swoim szyderczym i złośliwym uśmiechem powiedziała: „zarejestruję panią bo muszę ale poczeka sobie pani z 8 godzin”. To mnie rozbroiło na Amen. Nie mogłam powstrzymać się od płaczu, łzy strumyczkiem płynęły mi po policzkach. Powiedziałam tylko, że jak wyzdrowieję to jeszcze tu wrócę. Trzymając się ściany wyszłam na zewnątrz gdzie prawie nadszedł mój mąż zdziwiony co się stało. Z braku siły wyszeptałam: „zawieź mnie gdzie indziej” i pojechaliśmy dalej.

KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ …….       

The following two tabs change content below.

Ostatnie wpisy gabunia76 (zobacz wszystkie)

8 Komentarze

 1. Współczuję Tobie Gabuniu przeżyć i strachu o własne życie. Z Twojego wpisu wynika jednoznacznie, że nikt nie przejmował się, że możesz (na oczach bezdusznych pracowników SOR) po prostu umrzeć. Przecież nikt nie pofatygował się by sprawdzić, co z Tobą się dzieje.
  To co przeczytałam, ma się nijak do wpisu który zamieściłam na moim blogu, a wręcz całkowicie zaprzecza moim doświadczeniom i opiniom zebranym od bliskich i znajomych. INNY ŚWIAT?
  Pozdrawiam serdecznie Gabuniu:)

  • Elu, opisałaś swoje i Twojego otoczenia doświadczenia, które są faktycznie inne niż moje, ale to dobrze, że nie masz takich przykrych wspomnień i przeżyć jak ja i oby jak najmniej ludzi je miało.

   Niestety osoby przewlekle i poważnie chore chcący, niechcący mają często styczność z personelem i placówkami z grupy służby zdrowia. Z moich obserwacji wynika, że takich pozytywów, o których Ty wspominasz jest niewiele, stąd większe prawdopodobieństwo, że osoba ciągle korzystająca z usług specjalistów i wszelakich badań natrafi w końcu na takie, czy inne niedogodności ze strony medycznej.

   Uściski serdeczne zasyłam :)

 2. To jest chore! C H O R E ! Nie rozumiem jak można nie zostać przyjętym. Ja bym na pani miejscu chyba położyła się na ziemi i wrzeszczała, aż ktoś by się z lekarzy mną zainteresował. Polska pod względem służby zdrowia to zacofany kraj.
  Moje doświadczenie ze szpitalem
  * wizyta w połowie listopada
  * 5 godzin czekania
  * założenie szyn na palce
  * kiedy przyszłam w październiku by mi to zdjęli, to usłyszałam „wolne terminy są w kwietniu”
  Mam nadzieję, że nie będzie pani musiała więcej przechodzić takich katuszy czekając na pomoc lekarską.
  Pozdrawiam Si.

  • Niestety nasza służba zdrowia jest 100 lat za murzynami. Panuje straszna znieczulica, a najlepsi wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszego życia, bo za te pieniądze, które zarabiają nie opłaca im się leczyć. Przeraża mnie to, co z nami chorymi będzie, gdy za chwilę pozostaną w naszej służbie zdrowia same ochłapy, a minister zdrowia ciągle podnosi poprzeczkę byśmy my chorzy, mając cały czas pod górkę, przestali istnieć.

   Pozdrawiam

    • A ja mam nadzieję, że dużo wcześniej wpadną na ten pomysł sprywatyzowania całej służby zdrowia. I tak już dużo osób leczy się prywatnie, bo nie ma co liczyć na NFZ, a terminy są takie, że masakra. Skończy się problem korupcyjny, personel służby zdrowia dostałby godziwe pensje, a my lepszą obsługę. Nie strącali by kasy z pensji, co i tak nic nie daje i nic nie zmienia, tylko sami płacilibyśmy za leczenie.

 3. Gabunia76, brakuje słów cenzuralnych, by móc skomentować takie zachowanie, tych co przysięgali nieść pomoc. Pisz dalej, to co tu opisujesz to swojego rodzaju świadectwo. Masakra.

  • Niestety mało który lekarz pamięta swoją przysięgę Hipokratesa. Chorzy i cierpiący są traktowani jak przedmioty. Słyszałam wiele wypowiedzi na temat znieczulicy wśród pracowników medycznych ale zrozumiałam to dopiero jak przeżyłam na własnej skórze. Wszystko co opisuję jest najszczerszą prawdą. Niestety to nie koniec tej smutnej historii :(

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.